Rüyada peygamberleri görmek

Rüyada peygamberleri görmek;

Rüyada herhangi bir peygamberi görmek, hayra işarettir. Bu, rüya sahibinin Tanrı’nın sevgili kulu olduğu anlamına gelir. Her türlü zorlukları, engelleri aşması için Tanrı’dan destek göreceği anlamına gelir.

Kirmani’ye göre: Rüyada bir peygamberi rahat, sevinçle ve güzer- yüzlü görmek, güç ve kudrete erişmeye, zafere, başarı elde etmeye işaret eder..

Rüyada Adem (a.s)’ı görmek zühd ve takvaya, çocuk sahibi olmaya, hacca gitmeye işaret eder.

Rüyada İbrahim (a.s)’ı görmek Allah’ın muhabbetini, rızasını kazanmaya yorumlanır. Rahmet ve nimet kapılarının size açık olacağına işaret eder.

Rüyada İsmail (a.s)’ı görmek, günahlardan uzak dur­maya işaret eder.

Rüyada İshak (a.s)’ı görmek, düşmanlara galip gelmeye yorumlanır.

Rüyada Salih (a.s),’ı görmek, evlâd sahibi olmaya işaret eder.

Rüyada Zekeriya (a.s)’ı görmek, evlât sahibi olunacağına işaret eder.

Rüyada Yahya (a.s)’ı görmek, günah ve felaketlerden kaçınmaya yorumlanır.

Rüyada Yunus (a.s)’ı görmek, sıkıntılardan kurtulmaya yorumlanır.

Rüyada Eyyub (a.s)’ı görmek, eşin hastalanıp daha sonra iyileşmesine işaret eder.

Rüyada Süleyman (a.s)’ı görmek, yüksek mertebe ulaşmaya, mevkide yükselmeye işaret eder.

Rüyada Musa (a.s)’ı görmek, düşmana galip gelmeye yorumlanır.

Rüyada Davut peygamberi görmek, kuvvet ve saltanata erişir, ve hatalı bir işte bulunup, sonradan takvayı tercih eder.

Rüyada İsa (a.s) görmek, rüya sahibinin ahreti ve dünyası mamur olur ve düşmanına galip gelir. Her işi yolunda gider.

Rüyada Allah’ın aziz peygamberi ve cihanın güzeli Yusuf (a.s.)’ı görmek, cemale, mülk ve hidayete, rüya tâbirinde isabete, irfan ve marifet nuruna ermeye, düşman üzerine zafer bulmaya, fakirlikten zenginliğe, şan ve şöhrete, kadri yüce bir şahsa meftun olmaya delâlet eder.

Bir kimsenin rüyada Yusuf (a.s.)’ın kendisine bir şey verdiğini veya kendisiyle konuştuğunu görmesi , rüya tâbirinde eşsiz olmaya, tarih ilmini bilmeye ve yabancı bir yerde hayra ermeye, devlete nailiyete delâlet eder.

Bir kimsenin rüyada Yusuf (a.s.)’ın gömleğini görmesi , üzüntü ve kederden halâs olmaya ve hastalıktan şifa bulmaya delalet eder. Çünkü Yakub (a.s.) Yusuf un gömleğini gözlerine sürdüğünde gözleri şifa bulmuştu.

Eğer rüyada görülen gömlekte kan varsa , bu rüya, ayrılığa, hapse girmeğe; gömlekte yırtık varsa, itham edilmeye delâlet eder. Çünkü bütün bunlar Hazret-i Yusuf un başına gelmiştir.

Rüyada Yusuf (a.s)’ı gören kadının nimeti elinden gider. Tıpkı Züleyha gibi. Fakat Züleyha gibi kadri ve şanı yüce ise , tevbe ve istiğfar eder ve o kadının tevbesi yüce Rabbi tarafından kabul edilir. Sonra murad ve maksadına kavuşur. Fakir ise zengin olur, dünya ve ahiret saadetine erişir.

Rüyada Hazret-i Yusuf u görmek , yabancı bir yerde hayra ve nimete erişmeye işarettir. Eğer hapis ise, kurtulur ve düşmanlarına karşı zafer bulur. Eğer kayıpsa, vatanına selâmetle döner. Dünyada bir muradı varsa muradına nail olur.